trende

Elit Su Arıtma olarak yumuşatma sistemleri konusunda alacağınız tüm hizmetlerde firma garantisi sağlıyoruz. Öncelikle suyun sert kullanımının ardından ev veya iş yerlerinde farklı sorunlarla karşılaşmanız mümkündür. Ancak bu sistemler sayesinde boru hattında aşınma, delinme, daralma ve tıkanma gibi sorunları ortadan kaldırabilir ve kireçli suya karşı kalıcı bir tedbir alabilirsiniz. Düşük enerjiyle yüksek koruma sağlayan sistemlerimiz en ileri teknolojilerle hazırlanmaktadır. Yüksek seviyede kireç giderimi sağlarken evinizdeki tesisat boruları başta olmak üzere ısıtma, ısınma ve yıkama gibi sistemlerde karşınıza çıkacak kireçlenme sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

İhtiyacınıza özel su yumuşatma sistemleri hizmeti sunarken bu uygulamayı endüstriyel alanda da kullanabilirsiniz. Proses aşamasında verimliliği artıran sistemlerin cihaz ömrünü artırdığı bilinmektedir. Haliyle su yumuşatma ihtiyacı her geçen gün artmakta ve suyun sert olmasından dolayı yaşanan enerji ve ısı kaybına kesin çözüm bulunmaktadır. Firmamız yüksek mali kayıplar yaşamanızı da engellerken size özel olarak projelendirdiğimiz sistemler, uzman ekiplerimiz tarafından kurulur. Özel su yumuşatma çözümlerinde ekiplerimiz birçok unsuru göz önüne alarak en yüksek verim garantisi sunar.

Rejenerasyon Nedir, Nasıl Gerçekleşir?

Yumuşatma sistemleri ele alınırken rejenerasyon işlemleri hakkında da bilgi verilmelidir. Rejenerasyon ‘yenileme’ anlamına gelir. Arıtma sektöründe bu tanım şu şekilde ifade edilmiştir; yumuşatma sistemlerinden sert suyun geçmesiyle iyon değiştirme kapasitesini yitiren reçinenin, suyla yıkanarak yenilenmesidir. Tuzlu suyla yıkanan reçine başlangıç aşamasında sodyum iyonlarıyla yüklü haldedir. Sert suyun üzerinden geçmesiyle sodyum iyonları suya bırakılır ve magnezyumla kalsiyum iyonlarını alır. Yani kaybedilen sodyum iyonları, yenileme işlemi gerçekleşirken tuzdan karşılanmaktadır.

Su Yumuşatma Cihazı Nedir?

Sudaki çözünmüş iyonlar, sertliğe neden olmaktadır. İyon değişim uygulaması sayesinde suda sertliğe sebep olan iyonların alınması, yumuşatma olarak tanımlanır. Bu aşamada kaliteli ve sağlıklı cihazların kullanılması gerekmektedir. Ayrıca sert su hem kimyasal maddelerin tüketimini hem de enerji sarfiyatını artırmaktadır. Bulaşık, çamaşır, ütü, ısıtıcı cihaz ya da diğer tesisatlarda geri dönüşü mümkün olmayan arızalara neden olmaktadır. Su yumuşatma cihazı, günümüzde bu tür sorunların yaşanmasını engelleyen ürünlerden biridir. Genelde 1 adet tanktan meydana gelen ünitelerde, yumuşatma kapasitesi dolduğu zaman rejenerasyona geçecek bu sistemler, ham suyu vermiş olacaktır.

Bazen tek kolonlu ve otomatik yumuşatma üniteleri kullanılır. Bunlar ofis, gıda ve tekstil endüstrisi, aşırı su tüketimi yapmayan konutlar, temizlik firmaları, oteller, araç yıkama yerleri ve sıcak su kazanlarında tercih edilir. VİP Water her zaman kapsamlı ve kaliteli yumuşatma sistemleri ile sizlere en iyi hizmeti sunmaya devam etmektedir.

Su yumuşatma sistemi tanımlanırken reçine kavramı da ele alınmalıdır. Öncelikle reçine, sunu bir şekilde üretilen ve içeriğinde farklı polimerler bulunduran katyonik ya da anyonik kimyasal malzemelerdir. Suyla temasından sonra iyonu sudaki benzer yüklü iyonlarla değiştirir. Katyonik tip iyon, sertlik gideriminde kullanılırken son derece güzel sonuçları beraberinde getirir.

Su Yumuşatma Sistemleri Hakkında Genel Bilgiler

Gerek sosyal tesislerde gerekse sanayide, sert suların yumuşatılarak kullanılması gerekir. Aynı zamanda bir ekonomik ihtiyaç olan yumuşatma sistemleri, yüzey suları, kuyu suları ve şehir suyu için de kullanılmalıdır. Çünkü bu sular içeriğindeki minerallerden dolayı ‘sert su’ olarak nitelendirilir. İşletmeler de proseslerde meydana gelen sorular için su yumuşatma tekniğinden faydalanmaya başlamıştır. Elbette bu hizmetten yararlanmak adına uzun yıllardır sektöre yön veren firmaların seçilmesi her zaman önemlidir.

Sudaki sertlik aslında magnezyum ve kalsiyum iyonlarından dolayı oluşur. Literatüre göre kurşun, mangan ve çinko gibi iki değerlikli olan metal iyonları, suda sertliğe sebep olmaktadır. Sudaki sertlik ayrıca geçici ve kalıcı sertlik olarak ikiye ayrılır. Son olarak sudaki sertliğe bağlı olarak çok farklı sorunlar da ortaya çıkabilir.

Sudaki Sertlik Nedeniyle Ortaya Çıkan Sorunlar

Sudaki sertlik mutlaka yumuşatma sistemleri sayesinde ortadan kaldırılmalıdır. Elbette bu sorun aşağıdaki durumlara davetiye çıkaracağından kısa sürede gerekli aksiyonlar alınmalıdır.

 • Meşrubatlarda ve içme sularında lezzet sorununa neden olur.
 • Proseslerde talep edilen ürün kalitesinin standardı yakalanamaz.
 • Konservelerde tortu oluşumu gözlenir.
 • Sudaki sertliği beraberinde getiren magnezyum ve kalsiyum iyonları ayrıca kireçtaşına neden olur.
 • Kireç taşının oluşması, su debilerini etkiler ve basınç kayıplarını beraberinde getirir.
 • Kireç taşı nedeniyle boru kesitleri daralır.
 • Isı eşanjörlerinde, soğutma ve sıcak su sistemlerinde taş oluşumuna sebep olur.
 • Sudaki sertlik buhar kazanlarının arızalanmasına neden olur.
 • Sert su, tekstil sanayisinde kimyasal tüketimini artırır.
 • İşletmelerde taş oluşumu nedeniyle onarım ve bakım iş yükü artar.
 • Kumaşlar yıkanırken daha fazla deterjana ihtiyaç duyulur.
 • Fıskiyelerde tıkanma olur.
 • Sert su otomobil, lavabo, banyo, cam gibi alanlarda lekelenmeleri beraberinde getirir.

Görüldüğü üzere sert sunun hem iş hem de gündelik yaşama olumsuz etkileri vardır. Bu nedenle firmamızdan yumuşatma sistemleri hakkında hem detaylı bilgi hem de kapsamlı bir hizmet alabilirsiniz.

Ürün Sipariş Formu

  Whatsapp
  Elit Su Arıtma
  Elit Su Arıtma
  Merhaba;
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?